Doi sportivi prezenţi la Balcaniadă şi tot atâtea medalii. Cătălin Crişan a devenit campion balcanic, iar Marcel Cercea a urcat pe ultima treaptă a podiumului.

Clubul Sportiv Şcolar Alba Iulia a fost prezent, în perioada 24-26 august, la Balcaniadă, competiţie desfăşurată la Turnu-Severin. CSS Alba Iulia a fost reprezentată de Marcel Cercea şi Cătălin Crişan (cat. 60 kg, U-16), pregătiţi de prof. Ioan Todor. Cătălin Crişan a reuşit să câştige competiţia la categoria lui, câştigând astfel medalia de aur, iar Marcel Cercea a ocupat locul al III-lea.

„Rezultatul este foarte bun, Cercea conducea în meciul al doilea, dar a făcut un procedeu interzis şi a fost penalizat de arbitru. Puteam ajunge cu ambii sportivi în finală, dar şi aşa media este excelentă, doi sportivi, două medalii”, a precizat Ioan Todor, antrenor CSS Alba Iulia.

Sportivii pregătiţi de Ioan Todor vor participa la un turneu internaţional U-9, U-11, U-13, competiţie ce se va desfăşura în perioada 1-2 septembrie,  la Calafat.