Ocupanta locului secund, Cuprirom Abrud a pierdut primul meci oficial din 2013, fiind învinsă de FC Cugir. Păduraru şi Sumuţiu sunt oamenii de gol ai celor de la FC Cugir, care au obţinut trei puncte importante în prima etapă a returului.

Olimpia Aiud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş, 16-0

Deşi au venit târziu la echipă, nereuşind să pună la punct relaţiile din teren cu coechipierii, cei doi foşti jucători ai Europei Alba Iulia, Ponoran şi Felindean au marcat împreună 7 din cele 16 goluri ale gazdelor. O altă achiziţie de perspectivă pentru aiudeni este Vali Drăgan, care a reuşit să înscrie de şase ori.

„Din punctul meu de vedere a fost un meci mai uşor decât am crezut la început. Chiar în primele 30 de secunde puteam deschide scorul, ratând şi o bună oportunitate după două minute de joc. După 15 minute de <încălzire>, băieţii şi-au intrat în mână şi s-a văzut pe tabelă. Un joc bun, pe lângă faptul că am adus nişte jucători de care chiar aveam nevoie, dar s-a simţit lipsa pregătirii noilor veniţi”, a declarat Ioan Timari, preşedinte CS Olimpia Aiud.

Marcatorii partidei au fost:  V. Drăgan (18, 38, 44, 68, 73, 76), Felindean (20, 79, 87), Iepure (39), Bălan (45), Ponoran (48, 53, 55, 57) Horvat (90)

Iată şi cele două distribuţii:

Olimpia Aiud: Gânscă (Hagiu 46), Tat, Ghirca, Ferencz, M. Groza, Iepure (Horvat 54), Ţălnar (67 Bucur), Bălan (A. Postan 61), Ponoran, Felindean, V. Drăgan

Antrenori: Rareş Gânscă şi Remus Ţălnar

Arieşul Apuseni Baia de Arieş: Sima, F. Marin, Mîrzan, Botar (54 Cotişel), M. Dup, Marc, Oneţ, G. Vodă, Ţîr. I. Mic, Baică

Antrenor: Marius Dup

Cuprirom Abrud – FC Cugir, 1-2 (Miheţ 82/Păduraru 60, Sumuţiu 63)

Cuprirom Abrud: Barta, Nemeş, Buglea, Stan, Mureşan, Goia (Sularea 73), David, Bean (Borza 60), Morar (Mognea 55), Burz (Pleşa 63), Miheţ

FC Cugir: Moldovan, Sabou, Păduraru, Ursan, Sumuţiu, Micu, Marcu, Rancea, Gruian (Petruse 77), Bulgaru, Nagy

Sportul SebeşMetalul Aiud, 3-0 (Bălaş 65, 88, Ţoţonea 83)

Sportul Sebeș: Stănilă, Todoran (Vlaic 46), Haiduc, Andreica, R.Pienaru, Mitea, Dragomir, Bălaș, Selagea (Lăcătuş 85), Deaconu, Țoțonea

Metalul Aiud: Mârne, Muntean, Bălan, Durzai, Andrea, Ilea, Vozar (Csiki 86), Andone, Birk (S. Stan 78), Marc

CS Ocna MureşRapid CFR Teiuş, 3-2 (Arinar 10, Raţiu 58 – penalty, Popa 76/Goangă 22 – penalty, Nagy 37)

În această etapă mai sunt programate partidele:

Perrformanţa Alba Iulia – Energia Săsciori 3-0 (Lenghel 81, 88, Cernea 85)

Performanța Ighiu: Boldi – Soporan, Ov. Turuș, C.Oltean, Toma – D.Ianc, Oniche, P.Ciucă,  S.Turuș, Cernea, Lenghel. Rezerve:  Man, Frențiu, Barbu, Hada. <em>Antrenor</em>: Paul Ciucă.

Energia Săsciori: Moraru – Bogdan, Cioca, Gheorghe, Toca,  Bodea, Fl. Faur, Aloman, David, Cotruș, Cioroga. Rezerve: Apostol, Bologa, Jula, Nuc, Muntean, I. Faur și Apreotesei.Antreno: Ioan Faur.

Dalia Sport Daia Română – CSO Cugir 0-5 (0-2, la pauză).Marcatori (Șuteu 25, 47,  Goronea 44, Lupșan 49, Ianc 85)

CSO CUGIR: Lancranjan R, Lupsan D, Suvaina C, Radu S, Taban A, Neagu M, Dan A, Goronea G, Suteu A, Itu L, Carstean A. Rezerve : Iancau M, Oniga O,Ianc A, Galdean N, Grozav D, Iovanescu Stefan Andrei, Pop Fabian.

Inter Ciugud – Arena Alba Iulia 1-2Grozav (25/ penalty), Brânză 67, 80

Inter Ciugud: Budișan – Bran (Frătean) S.Bran, A. Trușcă, D.Damian, T.Muscă, R. Trușcă, I.Grozav, A. Miclea, M. Oprea și I. Stoia (Faroși). Rezerve: Bicheși, Baciu, Florea, Bara, Avram.