Unirea Micesti În derby-ul de Alba dintre Unirea Alba Iulia și FC Micești, aceasta din urmă a fost învinsă. Echipa condusă de Mihai Dăscălescu a fost înfrântă cu scorul de 3-5 (1-1), scorul la penalty-uri fiind de 2-4.

FC UNIREA (antrenor Mihai Dăscălescu) 1. Căt. Suciu – 13. Rodean, 6. N. Rus, 17. D. Iancu, 2. Ad. Matei, 14. Joldeş, 8. Marcu, 10. Schiau, 7. S. Iacşa, 11. Lăsconi, 9. A. Ianc (cpt.) (Au mai intrat 5. Seb. Culda, 18. D. Dup, 4. L. Dan, 15. Goguţa. 12. Fl. Popa, 16. An. David, 2. Sg. Muntean).

FC MICEŞTI (antrenor Fane Fogoroşi) 12. Ionescu – 14. ALdea, 3. Cordea, 2. Herepean sen. 5. Râşniţă, 16. Dobrescu, 8. Stan, 10. Păcurar (cpt.), 6. Florea, 13. Em. Barna, 15. Cip. Brânză (Au mai fost utilizaţi 7. Chirilă, 18. Arghirescu).

Lovitura de începere a jocului i-a aparţinut lui Florin Roman, vicepreşedintele Consiliului Judeţan Alba, iar la partidă au asistat circa 300 de spectatori.

După o primă repriză echilibrată, fără ocazii clare de poartă, mitanul secund a fost mult mai spectaculos, fiecare dintre cele două combatante încercând să dea lovitura decisivă pentru a evita eventualele prelungiri sau lovituri de departajare.

Golurile au fost marcate de S.Iacșa, în minutul 49, care a marcat cu un șut violent de la 25 de metri, sub transversală și a adus un punct uniriștilor. O altă fază importantă a meciului a fost în minutul 52, când Florea a profitat de neatenția uniriștilor și a egalat, scor 1-1.

Penalty-urile au fost fructificate de Stan (Miceşti) 1-0!, A. Ianc (Unirea) 1-1, Păcurar (Miceşti) 2-1, Matei (Unirea) 2-2, Em. Barna (Miceşti) 3-2, Lăsconi (Unirea) a apărat Ionescu; Aldea (Miceşti) a apărat Căt. Suciu; S. Iacşa (Unirea) – bară; Râşniţă (Miceşti) 4-2 și FC Miceşti merge mai departe…

Celelalte rezultate: AS Hidromecanica Șugag 6-6 (6-8 dp) CS CIL Blaj; AS Euro Șpring II 0-2 CS Ocna Mureș; AS Viitorul Biia 1-6 ACS Șurianu 1945 Sebeș; AS Național Rădești 4-2 CSO Cugir; AS Progresul Fărău 1-1 (5-3 dldd) ASC Pianu 2013; AS Mureșul Gâmbaș 3-0 AS Energia Săsciori (oaspeţii nu s-au prezentat la joc); AS FC Lopadea Nouă 1-5 AS Mureșul Vințu de Jos; AS Spicul Bucerdea 2-5 AS Euro Șpring; AS Pănade 4-3 CS Rapid CFR Teiuș. Pe lângă aceste 10 echipe vor mai intra la joc Cuprirom Abrud, Viitorul Sântimbru, Performanţa Ighiu, Dalia Sport Daia Română, Olimpia Aiud şi Inter Ciugud (deţinătoarea trofeului).