Unirea După turul 3 al Cupei României, din cele 10 jocuri disputate pe terenurile echipelor de liga a V-a (adversare fiind 10 echipe de liga a IV-a, intrate în această fază a competiției), 4 echipe din eșalonul inferior și-au asigurat calificarea în etapa optimilor de finală, acestea fiind: AS Pănade, AS Progresul Fărău, AS Național Rădești și AS Mureșul Gâmbaș.

Jocul de la Șugag, dintre Hidromecanica și CIL Blaj, desfășurat marți-14 octombrie, a fost mai mult decât spectaculos prin evoluția scorului și a numărului mare de goluri marcate: 6-6 după cele 90 de minute de joc, pentru ca la finalul reprizelor de prelungiri să se consemneze victoria cu 8-6 în favoarea echipei din Blaj. A fost meciul care ”a deschis” etapa a III-a de Cupa României – faza județeană 2014-2015, iar disputa între echipele de liga a V-a (organizatoare de joc) și cele de liga a IV-a se anunța mai mult decât interesantă! Mai trebuie menționat faptul că în acest meci, jucătorul Ștefan Comănici de la CIL Blaj a reușit să înscrie 5 goluri!

Miercuri-15 octombrie, din celelalte 9 partide disputate, în două a fost nevoie nu doar de reprize de prelungiri ci și de lovituri de departajare, iar la meciul programat la Gâmbaș, între Mureșul Gâmbaș și Energia Săsciori, oaspeții nu s-au prezentat la joc în timpul regulamentar! Rezultatele înregistrate, în etapa a III-a de Cupa României, au fost:

• Național Rădești – CSO Cugir  4-2;
  • Mureșul Gâmbaș – Energia Săsciori  3-0 *(echipa din Săsciori nu s-a prezentat în timpul regulamentar)

După cum se poate observa, după această rundă, 4 echipe de liga a V-a și 6 echipe de liga a IV-a se califică pentru etapa optimilor de finală! În faza județeană a optimilor vor intra și cele 6 formații clasate în sezonul precedent de liga a IV-a pe locurile 2-7: Cuprirom Abrud, Viitorul Sîntimbru, Performanța Ighiu, Olimpia Aiud, Inter Ciugud (deținătoarea trofeului) și Dalia Sport Daia Română! Meciurile din optimi se vor disputa în primăvara anului 2015. (AJF Alba)