IMG_7380CS Universitatea a învins luni în jocul restant cu CSM Oradea, cu scorul de 57-88 (pe sferturi, 6-23, 19-14,  13-30 și  19-21) și este a doua victorie consecutivă obținută de CSU Alba Iulia fără fundașul Tiffany Brown.

Echipa lui Popov a turat motoarele în primul sfert și conducea cu 17 puncte după primele 10 minute, pentru ca în sfertul secund echipa  să piardă cu 19-14. În sfertul trei, a revenit și a câștigat sfertul cu 13-30, pentru ca în ultimul sfert echipa din Alba Iulia să se relaxeze.

Pentru CSU Alba Iulia au marcat: Sasa Cadjo 18, Alexandra Uiuiu 15, Chastity Reed 12, Breanna Salley 10,  Khadijah Whittington 10,  Anemarie Părău 8, Marina Mandic 7,  Larisa Toma 4, Ildiko Nagy 4.

Victoria obținută de CSU Alba Iulia demonstrează încă o dată că gruparea pregătită de Miroslav Popov e cea mai bună echipă din istoria baschetului feminin de la AlbA Iulia, deoarece echipa din Cetatea Marii Uniri a învins în acest sezon echipe la care altă dată nici nu visam.

Următoarea partidă a formației noastre va avea loc joi la ora 12.00 cu SCM Craiova, iar până atunci  staff-ul tehnic va lua o decizie în ceea ce o privește pe Tiffany Brown.