În weekend-ul trecut, a avut loc ediția a 18-a a Cupei „Temerarul”, la Sibiu. La concurs au participat atât echipe din țară, cât și din Europa, fiind prezenți aproximativ 240 de sportivi. Competiția a fost dedicată copiilor sub 17, respectiv 20 de ani.

La Sibiu, au fost prezente două cluburi ale județului Alba, CS Unirea Alba Iulia și CSS Alba, fiecare având câte trei sportivi la diferite categorii. Sportivii au fost coordonați de prof. Ioan Todor.

CS Unirea Alba Iulia a obținut trei medali de bronz prin Darius Bogdan (Under-17, cat. 66 kg), Denisa Sava (U-17, cat. 58 kg), Alexandru Bogdan (U-20, cat. 70 kg).

CSS Alba a obținut o singură medalie de bronz prin Bogdan Boancheș (U-20, cat. 81 kg) și două locuri cinci prin Cătălin Crișan (U-17, cat. 60kg) și Tiberiu Kristof (U-20, cat. 55 kg).

Următoarea competiție de judo este programată la Arad, vineri, 21 septembrie și sâmbătă, 22 septembrie, unde sportivii albaiulieni vor participa la Turneul Internațional „Cupa Aradului”. La acest concurs, CSS Alba va participa cu sportivi până în 13 ani.