CS Universitatea Alba Iulia s-a impus joi seară în meciul restant cu CS Olimpia Bucureşti, cu scorul de 42-95 (16-31, 7-18, 11-22, 8-24).

CSU Alba Iulia a început bine jocul de la Bucureşti, marcând nu mai puţin de 31 de puncte în primul sfert. Scorul pauzei a fost 23-49, iar, în ultimele două sferturi, fetele antrenate de Tomas Bilek au jucat în acelaşi ritm.

Pentru echipa din Alba Iulia au marcat: Zenta Melnika 14, Rebbeca Tobin 14, Amanda Thompson 13, Jovana Vukoje 12, Ekaterina Abramzon 12, Alexandra Uiuiu 11, Tereza Brantlova 10, Laura Papp 7, Ildiko Nagy 2.

În partida de la Bucureşti, albaiuliencele au bifat a cincea victorie din acest campionat, iar etapa viitoare va evolua împotriva fetelor de la Rapid Bucureşti, partidă ce va avea loc sâmbătă, de la ora 11.00, în Bucureşti.