Timp de trei zile sala de sport „Timotei Cpariu” din Blaj, a găzduit Cupa „Blajului” la volei feminin.  Patru echipe au luptat pentru trofeu, însă campioana Ştiinţa Bacău după finala disputată cu Volei Club Alba-Blaj.

Gruparea din Blaj a pierdut 3-2 cu Ştiinţa Bacău (pe seturi, 25-23, 23-25, 18-25, 25-23, 15-4) şi a ocupat astfel locul secund.

Turneul a debutat vineri când Volei Club Alba-Blaj a învins cu 3-0 Medicina Târgu Mureş. În al doilea joc al zilei  Ştiinţa Bacău a învins tot 3-0  Unic LPS Piatra Neamţ.

Sâmbătă. Medicina Târgu Mureş a fost învinsă 0-3 de Ştiinţa Bacău, în vreme ce gruparea lui Branko Gajic a învins 3-1 Unic LPS Piatra Neamţ.

Duminică Medicina Târgu Mureş a învins 3-1 Unic Piatra Neamţ şi a reuşit să se claseze pe locul trei.