Organizat de Primăria şi Clubul Municipal de Şah Alba Iulia, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, Şcoala cu clasele I-VIII “Vasile Goldiş” Alba Iulia, Fundaţia Comunitară Alba, în cadrul festivalului “Zilele Cetăţii Alba Carolina”, campionatul interjudeţean de şah “Atac la rege” a reunit la start 104 preşcolari şi elevi de la instituţii de învăţământ din Alba Iulia, Abrud, Cugir, Sebeş, Teiuş, Şura Mare (judeţul Sibiu) şi Sibiu.

Festivitatea de premiere s-a desfăşurat în prezenţa primarului Mircea Hava, care a înmânat trofee, medalii şi diplome primilor clasaţi la fiecare secţiune. De asemenea, toţi participanţii au primit diplome de participare şi cărţi de şah, oferite de Marius Ceteraş.

Iată primii clasaţi:

Preşcolari nelegitimaţi:

1. Mihnea Macovei (Sibiu)

2. Cezar Popa (Sibiu)

3. Vlad Hidan (Alba Iulia), Timotei Pop (Sibiu) şi Dorin Dava (Alba Iulia)

Clasele I-II, băieţi nelegitimaţi:

1. Eduard Şubredu (Cugir)

2. Vlad Domşa (Teiuş) şi Adrian Opra (Cugir)

3. Andrei Buhoi (Alba Iulia)

Clasele I-II fete nelegitimate:

1. Filofteia Lupu (Alba Iulia)

2. Mălina Praţa (Alba Iulia)

3. Ariana Pop (Alba Iulia)

Clasele III-IV, băieţi nelegitimaţi:

1. Cristian Petrescu (Cugir)

2. Andrei Opra (Cugir)

3. Darius Albu (Cugir) şi Timotei Rusu (Alba Iulia)

Clasele V-VI, băieţi nelegitimaţi:

1. Mihai Lascu (Teiuş)

2. Sergiu Benchea (Alba Iulia)

3. Daniel Ghiban (Cugir) şi Cristian Lodroman (Teiuş)

Clasele V-VI, fete nelegitimate:

1. Laura Ciocioc (Teiuş)

2. Laura Bratu (Şura Mare)

3. Adriana Urâţoiu (Sebeş)

Clasele VII-VIII, băieţi nelegitimaţi:

1. Flavius Goia (Teiuş)

2. Mihai Şteau (Alba Iulia)

3. Vlad Măruneac (Sebeş)

Clasele VII-VIII, fete nelegitimate:

1. Alexandra Trif (Teiuş)

2. Andrada Pop (Alba Iulia)

Clasele IX-XII, băieţi nelegitimaţi:

1. Radu Botar (Abrud)

2. Paul Achim (Abrud)

3. Andrei Jalba (Abrud) şi Robert Viziteu (Cugir)

Clasele IX-XII, fete nelegitimate:

1. Bianca Tincu (Sebeş)

2. Paula Cioflică (Abrud)

3. Florina Simina (Abrud), Lidia Cioară (Abrud) şi Flavia Candin (Abrud)

Clasele I-IV, băieţi legitimaţi:

1. Radu Tâmpea (Alba Iulia)

2. George Ileană (Alba Iulia)

3. Victor Kovacs (Sibiu)

Clasele V-VIII, băieţi legitimaţi:

1. Alexandru Dincu (Cugir)

2. Andrei Zinca (Cugir)

3. Marius Udrea (Teiuş)

Clasele IX-XII, băieţi legitimaţi:

1. Vlad Heutschi (Sebeş)

2. Elisei Rusu (Alba Iulia)

Clasele I-XII, fete legitimate:

1. Nicoleta Băcanu (Sibiu)

2. Elisabeta Rusu (Alba Iulia)

3. Maria Ileană (Alba Iulia)

Arbitrajul competiţiei a fost asigurat de Marius Ceteraş, Gabriela Popa, Cornelia Heutschi, Ovidiu Lupu, Florin Ungurean, Dumitru Uscatu, împreună cu tineri voluntari de la Fundaţia Comunitară Alba.

 

 
 
 

Publicitate

Publicitate