Tenismanul cugirean Bogdan Borza a participat, în perioada 21 – 28 august, la turneul internațional „AS Open 2012” din Macedonia. Sportivul legitimat la CSO Cugir s-a oprit în turul trei al competiției.

Borza a fost eliminat în turul trei de italianul Cristian Carli, sportiv care a și câștigat competiția organizată la Skopje.

Deși are doar 15 ani, cugireanul Bogdan Alexandru Borza a participat la un turneu dedicat sportivilor de 18 ani. Calificat din oficiu în turul secund, Bogdan Borza a trecut  în turul doi de Stanislav Nikov din Bulgaria. Cugireanul l-a învins pe acesta în două seturi, cu 7-5 și 6-2.

În turul trei, tenismanul din județul nostru avea să fie eliminat de Cristian Carli, sportiv care s-a oprit în semifinală. Italianul l-a învins pe Borza în ambele sferturi, cu 6-3.