Atleta de la CS Unirea Alba Iulia, Gabriella Stoia a obţinut locul 1 la „open-ul” de la Cluj, la proba de 800 de metri, în vreme ce la proba de 400 de metri atleta din Alba Iulia a stabilit un nou record personal 58. 63 secunde.

Întrecerea desfăşurată pe „Cluj Arena”, iar la competiţie au participat şi sportive cu câţiva ani mai mare decât Gabriela Stoia, atletă ce a împlinit recent 18 ani.

„La proba de 400 de metri a fost dificil din cauză că a fost un concurs open şi au fost participante de diferite vârste, iar cele care au fost în faţa mea aveau toate 19-20 de ani. Cu toate astea a fost primul concurs din acest sezon şi sunt mulţumită de timpul obţinut la 400 de metri, dar mă bucură mai tare medalia la 800 de metri”,a declarat Gabriela Stoia, atletă CS Unirea Alba Iulia.

Trebuie menţionat  faptul că  atleta de la CS Unirea a obţinut locul 1 la doar 30 de minute după ce alergase la proba de 400 de metri, iar organismul nu era încă complet refăcut după efortul depus la prima probă.