Atleta legitimată la LPS Alba Iulia şi CS Unirea Alba Iulia,  Gabriela Stoia a reuşit una din cele mai importante performanţe obţinute de ea la proba de 800 de metri. Atleta din Ciugud s-a clasat pe locul trei cu timpul 2 minute, 13 secunde şi 03 sutimi.

Concursul a avut loc vineri şi sâmbătă la Bucureşti şi a fost destinat juniorilor I.  Atleta în vârstă de 18 ani a mai cucerit în acest an un premiu important la Cluj, însă rezultatul de sâmbătă o face să muncească cu mai multă ambiţie pe viitor, demonstrând că este o atletă de viitor.

„Gabriela m-a surprins şi pe mine, s-a autodepăşit, foarte mult este rodul muncii”, a declarat Gabriel Avram, antrenorul atletei.

În cursa de la Bucureşti, Gabriela Stoia şi-a îmbunătăţit performanţele personale cu 5 secunde. În proba de vineri Gabriela Stoia a obţinut locul şase la proba 400 de metri