DSC_0430Gala Sportului Judeţean 2016 a tras cortina peste sportul din Alba în acest final de an, unul în care reprezentanţii judeţului au încercat DSC_0427să ducă mai departe stindardul peformanţelor, în ciuda problemelor financiare cu care s-au confruntat. Astfel, rezultatele naţionale şi cele internaţionale au fost recompensate la toate nivelurile, fiind premiaţi antrenori, sportivi, cluburi, pe diverse ramuri sportive etc. Ana Rodean (marş, CS Unirea Alba Iulia), la sporturi olimpice şi Iulia Dodoc (karate, Dojokan Activ Aiud), la sporturi neolimpice au fost desemnaţi sportivii anului 2016 în Alba, în vreme ce antrenorii anului sunt Gabriel Avram (atletism, LPS/ CS Unirea Alba Iulia) şi Ovidiu Pănăzan (powerlifting, CS Zamolxis Alba Iulia), la fel ca anul trecut, iar echipa anului este Volei Alba Blaj, pentru a doua oară campioană naţională şi reprezentantă a României în Champions League. Organizatori galei din această seară, invitat special a fost internaționalul român Gicu Grozav, fotbalist care actualmente evoluează la echipa rusă Terek Groznîi, Consiliul Judeţean Alba şi DJST Alba, au acordat celor mai buni sportive din județ premii în valoare totală de 61.000 de lei. Lista celor mai buni dintre cei buni arată astfel

Menţiuni antrenori: *atletism: Cristina Man (CSŞ Blaj), Mihaela Vlas (LPS Alba Iulia), Mariana Bucerzan (CS Unirea Alba Iulia), Gheorghe Hăprian (CSO Cugir), Ioana Bozdog (CSŞ Aiud); *baschet: George Lăncrănjan (LPS Alba Iulia); *box: Gheorghe Constantin (CSO Cugir); *dans sportiv: Vasile Vlad (Dance to Sunrise Alba Iulia), Alin Roşa (Top Dance 2007), Sergiu Prodan (Prodance 2007 Cugir); *golf: Nicolae Ursu (Golf Club „Paul Tomiţa”); *haltere/ powerlifting: Ioan Frăţilă (LPS/ CS Unirea/ CS Zamolxis Alba Iulia); *judo: Ioan Todor (LPS/ CS Unirea Alba Iulia), Cristian Dinu (CS Unirea Alba Iulia); *karate/ arte marţiale: Nicolae Crăciun (Dojokan Activ Aiud), Nicolae Tudor (Budo Apulum Alba Iulia); *orientare: Marius Anghel (CS Unirea Alba Iulia); *powerlifting: Iacob Cleja (Powerlifting Stremţ), Darius Lupaşcu (Powerlifting Mihalţ); *şah: Marius Ceteraş (CS Universitatea Alba Iulia); *schi: Tiberiu Tanţoş (CSŞ Cîmpeni); *tenis de câmp: Doru Brânduşan, Gheorghe Radu şi Darius Brăguşi (TC Sun Alba Iulia), Ioan Păcurar şi Gheorghe Hârceagă (Tenis Alba-Cugir)

Menţiuni sportivi: *atletism: Acatrinei Mihaela CS Unirea Alba Iulia, Molnar Bianca CS Unirea Alba Iulia, Rojneai Patricia CS Unirea Alba Iulia/LPS Alba Iulia, Panța Roxana LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia, Fleşer George LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia, Moldovan Luminița LPS Alba Iulia/ CS Unirea Alba Iulia, Bîrsan Andreea LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia, Igna Paşca Lorena LPS Alba Iulia/CS Unirea Alba Iulia, Jid Georgiana CS Unirea Alba Iulia, Porumbariu Carina CS Unirea Alba Iulia, Cosma Nicoleta CS Unirea Alba Iulia, Gînța Nicoleta CSȘ Blaj, Petruța Adelina CSȘ Blaj, Stoica Teodora CSȘ Blaj, Stan Lorena CSȘ Blaj, Aldea Nicoleta CSO Cugir/CSȘ Blaj, Pop Mihaela CSȘ Blaj; *automobilism: Gheorghean Severina CS Autosport FAIR PLAY Abrud; *baschet: Bukos Denisa LPS Alba Iulia, Pop Maria LPS Alba Iulia, Grozav Andreea LPS Alba Iulia, Morar Melisa LPS Alba Iulia, Dalcoș Teodora LPS Alba Iulia, Ignat Diana LPS Alba Iulia, Ivașcu Bodea Diana LPS Alba Iulia, Rusan alba-2016-gala-sportului-23Raluca LPS Alba Iulia, Voic Alexandra LPS Alba Iulia, Balea Raluca LPS Alba Iulia, Serra Roberta LPS Alba Iulia, Urian Valentin LPS Alba Iulia; *box: Bolca Sebastian CS Unirea Alba Iulia, Tecșa Cristian CS Unirea Alba Iulia; *dans sportiv: Ionuț Ionescu CS LIFE IS DANCE Alba Iulia, Racolța Bianca CS LIFE IS DANCE Alba Iulia, Fleacă Iulian CS LIFE IS DANCE Alba Iulia, Blănaru Andreea CS LIFE IS DANCE Alba Iulia, Degan Paul CDS DANCE TO SUNRISE Alba Iulia, Rado Daniela CDS DANCE TO SUNRISE Alba Iulia, Han Dragoș ACS TOP DANCE 2007, Muntean Larisa ACS TOP DANCE 2007, Stoian Radu CDS PRODANCE 2007 Cugir, Vesa Bianca CDS PRODANCE 2007 Cugir; *fotbal: David Andrei AFC Unirea 1924 Alba Iulia, Mărginean Andrei CS Zlatna; *golf: Coman Viorel Golf Club Paul Tomița; *haltere: Balaș George CS Unirea Alba Iulia, Gîngă Ovidiu CS Unirea Alba Iulia, Văduva Ramondo CS Unirea Alba Iulia; *judo: Bogdan Alesia CS Unirea Alba Iulia, Mărginean Răzvan LPS Alba Iulia, Sibișan Alexandru LPS Alba Iulia, Rădoi Răzvan LPS Alba Iulia; *karate: Kis Ariana CSO Cugir, Ungureanu Robert CSO Cugir, Mortura Cătălin CSO Cugir, Codrea Paul CSO Cugir, Zincă Rareș CSO Cugir, Micu Răzvan CSO Cugir, Roșia Iulian CSO Cugir, Oprea Sebastian CSO Cugir, Iachim Mihai CSO Cugir, Codrea Marian CSO Cugir, Osz Eduard CS Dojokan Activ Aiud, Crăciun Aura CS Dojokan Activ Aiud, Ioo Sandor CS Dojokan Activ Aiud, Crăciun Raluca CS Dojokan Activ Aiud, Roșian Alexandru CS Dojokan Activ Aiud, Tohosz  Gabriel CS Dojokan Activ Aiud, Luca Alexandra CS Dojokan Activ Aiud, Furnigel  Andrei CS Dojokan Activ Aiud, Furnigel Ana CS Dojokan Activ Aiud,  Breaz Ioana Alisa CS BUDO APULUM Alba Iulia, Lazăr Barbieri Tudor CS BUDO APULUM Alba Iulia, Spataro Elisabeth CS BUDO APULUM Alba Iulia; *orientare: Bogya Tamas CS Unirea Alba Iulia, Milea Radu CS Unirea Alba Iulia; *pescuit sportiv: Adespi Marian Molnar CS Cetate Alba Iulia, Arpad Balint CS Cetate Alba Iulia, Păcală Dan CS Cetate Alba Iulia, Nica Gina CS Cetate Alba Iulia, Cliuc Ana CS Cetate Alba Iulia; *powerlifting: Cleja Sebastian Andreas CS Powerlifting Stremț, Ordean Daniel CS Zeus Powerlifting Mihalț, Cioflică Andrei CS Zamolxis Alba Iulia, Lupaş  Florin CS Powerlifting Stremț, Avram Laurențiu CS Zamolxis Alba Iulia, Costea Ovidiu CS Zamolxis Alba Iulia, Manea Ștefan CS Powerlifting Stremț, Golban Antonio CS Powerlifting Stremț, Avram Traian CS Zamolxis Alba Iulia, Buciuman Cătălin CS Zamolxis Alba Iulia, Luca Mădălina CS Zamolxis Alba Iulia, Olariu Andreea CS Zamolxis Alba Iulia, Popa Mihai CS Zamolxis Alba Iulia, Radu Adrian CS Zamolxis Alba, Breaz George CS Zeus Powerlifting Mihalţ; *schi: Kis Timea CSȘ Cîmpeni, Copoț Bianca CSȘ Cîmpeni; *şah: Ileană George CS Universitatea Alba Iulia, Ţâmpea Radu CS Universitatea Alba Iulia; *tenis de câmp: Manu David TC Sun Alba Iulia, Mărginean Alexia TC Sun Alba Iulia, Neacșu Alexandra TC Sun Alba Iulia, Codea Lucian ACS Tenis Alba-Cugir, Popovici Tudor ACS Tenis Alba-Cugir;

Sport Școlar și Universitar: *baschet: echipa de baschet a Universităţii „1 Decembrie 1918”, dublă campioană naţională universitară, vicecampioană europeană universitară;antrenor profesor Șimon Sorin  CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia; Taltabeț Iulia CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia; antrenor profesor Grigore Constantin  CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia; *înot: Szekely Alexandru CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Comșa Sergiu CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia, antrenor profesor Negriu Tiucă Codruța CS Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia; *atletism: Talpaș Denisa CS Universitatea “1 Decembrie 1918 Alba Iulia”; *baschet ONSȘ, echipa LPS Alba Iulia, vicecampioană pe licee: antrenor profesor Marcu Nicușor LPS Alba Iulia, Țetcu Ionela LPS Alba Iulia; *şah: Sechereș Adrian Colegiul Național “HCC” Alba Iulia; *înot: Crișan Denisa LPS Alba Iulia, Bob Daniela LPS Alba Iulia.

Cel mai bun sportiv al judeţului, pe ramuri de sport: *atletism: Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia); *automobilism sportiv: Mihai Beldie (Autosport Fair-Play Abrud); *baschet: Andreea Fleşer (CSU-LPS Alba Iulia); *box: Alexandru Turlea (CSO Cugir); *fotbal: Cătălin Suciu (AFC Unirea 1924 Alba Iulia); *golf: Laurenţiu Coman (Golf Club „Paul Tomiţa” Pianu); *haltere: Dan Turuş (CS Unirea Alba Iulia); *judo: Marcel Cercea (LPS Alba Iulia); *karate-arte marţiale: Iulia Dodoc (CS Dojokan Activ Aiud); *orientare: Paul Brăbiescu-Călinescu (CS Unirea Alba Iulia); *pescuit sportiv: Cătălina Nagy (CS Cetate Alba Iulia); *schi-biatlon: Raluca Ciocănel (CSŞ Cîmpeni); *tenis de câmp: Bogdan Borza (Tenis Alba-Cugir); *volei: Adina Salaoru (Volei Alba Blaj).

Diplome de merit pentru întreaga activitate: Ioan Vasile Breaz (Blaj, lupte), Iosif Luca (Alba Iulia, fotbal), Nicolae Paştiu (Alba Iulia, box), Adrian Măcinic (Alba Iulia, haltere/  atletism), Ştefan Bardi (Aiud, sport şcolar);

Ambasador sportiv al judeţului Alba: Levente Polgar (Aiud, atletism), Miriam Bulgaru (Alba Iulia, tenis de câmp, Olimpia Bucureşti), Mihnea Costachi (Alba Iulia, şah, Politehnica Iaşi), Delia Legian (Alba Iulia, culturism/ fitness, CS Hard Body Bucureşti), Nicolae Stanciu (Cricău, fotbal, Anderlecht Bruxelles);

Sportivi veterani: *atletism: llie Cioca, Emilia Guşat, Vasile Hârjoc; *karate: Vasile Pricop; *golf: Codrin Anca, Radu Codrin; *powerlifting: Daniel Bălăiţă; *tenis: Emeric Szakacs; *powerlifting: Ovidiu Pănăzan – campion european şi mondial la masters;

Cluburi din Alba: CS Unirea Alba Iulia, CS Dojokan Activ Aiud, CS Zamolxis Alba Iulia, LPS Alba Iulia, CS Autosport Fair Play Abrud, Clubul Sportiv Universitatea Alba Iulia, CSO Cugir, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, Golf Club Paul Tomiţa, CS Cetate Alba Iulia, CSŞ Cîmpeni, Clubul Sportiv de Tenis Alba-Cugir, CS Volei Alba Blaj, CSŞ Blaj, CSŞ Aiud, CS Life is Dance Alba Iulia, CDS Dance to Sunrise Alba Iulia, ACS Top Dance 2007, CDS Prodance 2007 Cugir, CS Zlatna, CS Budo Apulum Alba Iulia, CS Powerlifting Stremţ, CS Zeus Powerlifting Mihalţ, CS Powerlifting Galda, TC Sun Alba Iulia, CS Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Colegiul Naţional „HCC” Alba Iulia. (D.U., foto și video N.P.)

GALERIE FOTO

DSC_0300
DSC_0301
DSC_0302
DSC_0304
DSC_0306
DSC_0308
DSC_0309
DSC_0310
DSC_0312
DSC_0313
DSC_0315
DSC_0316
DSC_0317
DSC_0319
DSC_0320
DSC_0321
DSC_0322
DSC_0323
DSC_0324
DSC_0325
DSC_0326
DSC_0327
DSC_0328
DSC_0329
DSC_0333
DSC_0334
DSC_0335
DSC_0336
DSC_0337
DSC_0338
DSC_0339
DSC_0342
DSC_0343
DSC_0344
DSC_0345
DSC_0346
DSC_0347
DSC_0348
DSC_0349
DSC_0350
DSC_0352
DSC_0353
DSC_0354
DSC_0355
DSC_0356
DSC_0357
DSC_0358
DSC_0359
DSC_0360
DSC_0361
DSC_0363
DSC_0364
DSC_0365
DSC_0366
DSC_0368
DSC_0369
DSC_0370
DSC_0371
DSC_0373
DSC_0374
DSC_0375
DSC_0376
DSC_0377
DSC_0378
DSC_0379
DSC_0380
DSC_0382
DSC_0384
DSC_0385
DSC_0386
DSC_0388
DSC_0389
DSC_0390
DSC_0391
DSC_0394
DSC_0395
DSC_0396
DSC_0397
DSC_0398
DSC_0399
DSC_0400
DSC_0405
DSC_0406
DSC_0409
DSC_0410
DSC_0411
DSC_0412
DSC_0414
DSC_0418
DSC_0419
DSC_0420
DSC_0421
DSC_0422
DSC_0423
DSC_0426
DSC_0428

 

Post-ul Atleta Ana Rodean (CS Unirea Alba Iulia) la sporturi olimpice și karateka Iulia Dodoc (Dojokan Aiud) la sporturi neolimpice au fost desemnați cei mai buni sportive din județ la Gala Sportului 2016! VEZI AICI premianții! (GALERIE FOTO-VIDEO) apare prima dată în Alba Sport.


 
 
 

Publicitate

Publicitate