Sâmbătă şi duminică are loc etapa cu numărul 17 din Liga a IV-a. Dacă săptămâna trecută echipele au făcut „botezul” pe terenul de fotbal în anul 2013, în acest weekend  formaţiile din Liga a IV-a încearcă să mai agonisească ceva puncte în clasament.

Iată programul etapei cu numărul 17 din Liga a IV-a:

FC Cugir – Dalia Sport Daia Română 2-0 (1-0, la pauză)

FC Cugir a obținut al doilea succes consecutiv în acest retur, după ce s-a impus cu 2-0 contra celor de la  Dalia Sport Daia Română formație ce a încasat 7 goluri în 2013 și nu a marcat niciunul.  În minutul 32 Bulgaru a deschis scorul ,pentru ca în minutul 40 Sabău să irosească o lovitură de pedeapsă. Scorul final a fost stabilit în minutul 50 de Păduraru.

FC Cugir: Moldovan – Ursan, Nagy, Sabău, Pădure – Șumuțiu, Bulgaru, Gruian, Cristea, Rancea, Petruse. Rezerve: Langa, Simina, Nicu, Feraru și Postei.

Rapid CFR Teiuş – Sportul Sebeş 1-2 (Trifa 32/ M. Ţoţonea 25, Iuoraş 63)

Sportul Sebeş se află la a doua victorie consecutivă în acest an după această victorie de la Teiuş.  După această victorie, sebeşenii egalează Performanţa Alba Iulia la puncte, în timp ce Rapid CFR Teiuş stagnează în mijlocul clasamentului cu 21 de puncte.

Metalul Aiud – Inter Ciugud 1-1 (R. Andone 6/ R. Truşcă 20)

Cu doar şapte puncte în clasament înaintea acestei partide, trupa antrenată de Radu Andone nu a reuşit să se impună împotriva celor de la Inter Ciugud. Cu acest egal, şansele celor de la Metalul în lupta pentru evitarea retrogradării se diminuează considerabil.

Inter Ciugud:Bicheşi, Muscă, A. Truşcă, D. Damian, I. Bran, Miclea, R. Truşcă, Florea, Frătean, M. Oprea, Stoia

Viitorul Sântimbru – Performanţa Alba Iulia 0-4 (C. Oltean 5, Lenghel 12,  Ov. Turuș 59 și G.Toma 79).
Performanța  Alba Iulia este una din echipele care cu siguranță vor avea un cuvânt greu de spus în acest retur, jocul echipei lui Paul Ciucă a fost încântator, chiar dacă în defensivă echipa vizitatoare a arătat unele lacune. În minutul 85 Toma a fost eliminat, iar Rusz a ratat lovitura de la 11 metri.

Energia Săsciori – Olimpia Aiud 2-2 (Muntean 3, Cioroga 31/ Ad.Ponoran 36 și Felindean 87)

Energia Săsciori a reușt să împiedice Olimpia Aiud, dar dacă privim scorul putem spune că echipa lui Faur a pierdut două puncte, din nou pe final de meci. Energia Săsciori nu pare a fi pusă la punct cu pregătirea fizică, deoarece este al doilea meci în care echipa  din Săciori pierde punct sau puncte pe final de meci, iar duminică săsciorenii au avut 2-0. De partea cealaltă Olimpia Aiud a evoluat în 10 oameni din minutul 75 când Horvat a ieșit accidentat, iar Rareș Gânscă efectuase deja toate înlocuirile.

Energia Săsciori:  Morar – Bogdan, Cioca, Gh. Sorin, Toca, Todea, Fl. Faur, Aloman, Cioroga, Bologa, Muntean

Olimpia Aiud:Gânscă – Tat, Ghirca, Ferencz, M. Groza, C. Iepure, R. Ţălnar, Bălan, Ad. Ponoran, Val. Drăgan, Felindean (Văcariu, B. Bucur, Horvat, Aur. Costan).

Arieşul Baia de Arieş – CS Ocna Mureş 3-4 (Dumitraș 38, 61, Șuteu 88 din penalty/ Pereat 29,  Arinar 35, A.Gherman 77 și Pereat 90)

Arieșul Baia de Arieș a pierdut și cu Ocna Mureș și intenționează să renunțe la locul din Liga a IV-a. După ce au primi 20 de goluri în 90 de minute elevii lui Dup nu au certitudinea că vor încheia acest retur.

CS Ocna Mureș a învins pentru a doua oară în 2013, dar a arătat iarăși probleme serioase în defensivă.

Arena Alba Iulia – Cuprirom Abrud 2-1 (Brânză 13, 50/ R. David 22)

Echipa lui Ovidiu Barna a făcut o nouă victimă, este vorba de Cuprirom Abrud, echipă ce a pierdut locul 2 după eșecul cu Arena Alba Iulia. Dubla lui Brânză a pus la pământ echipa lui Costică Moldovan, iar debutul de campionat e modest pentru Cuprirom.