Penultima rundă a turului în Liga a IV-a a fost una foarte strânsă. Răsturnări de scor, partide câştigate în ultimele cinci minute, dar şi meciuri frumoase, disciplinate. Etapa viitoare ne aşteaptă câteva dispute foarte interesante, după care vom trage cortina asupra Ligii a IV-a în acest an.

Vezi mai jos rezultatele complete din Liga a IV-a:

FC Cugir – Sportul Sebeş 1-2 (Gruian 23/ Dragomir 73 – penalty, Diaconu 86)

Partida de la Cugir a fost una plăcută pentru spectatorii prezenţi la meci. Gazdele au dominat prima repriză, când au şi reuşit să deschidă scorul prin Gruian. A doua repriză a aparţinut oaspeţilor, care au marcat de două ori, întorcând astfel rezultatul.  Astfel, FC Cugir rămâne pe poziţia a noua în clasament, cu 17 puncte, în timp ce Sportul Sebeş ocupă poziţia a patra, cu 23 de puncte. (Corespondent: Sorin Giurca)

Metalul Aiud – Olimpia Aiud 1-0 (Muntean, 90)

Metalul Aiud a bifat a doua victorie în această ediţie de campionat, chiar împotriva Olimpiei Aiud. Victoria le ridică puţin moralul băieţilor antrenaţi de Radu Andone, care au adunat doar şase puncte în 13 partide. De partea cealaltă, Olimpia Aiud se află pe poziţia a opta, cu 20 de puncte acumulate în 13 meciuri.

Cuprirom Abrud – Inter Ciugud 6-0 (Morar 1, Muscă 69 – autogol, Burz 73, Nemeş 77, David 81,90)

Moţii au învins clar nou-promovata Inter Ciugud şi rămân aproape de CSO Cugir, echipă care va evolua mâine. După 14 etape, Cuprirom Abrud ocupă locul secund în campionat cu 29 de puncte, în timp ce Inter Ciugud ocupă locul 13, cu doar 9 puncte în 13 partide.

Energia Săsciori – CSO Cugir 1-3 (Faur 35/ Şuteu 21, Iovănescu 89, Isac 90+2)

Nou-promovata Energia Săsciori a fost aproape de a încurca liderul CSO Cugir. Elevii conduşi pentru prima dată de Alexandru Kilin şi-au ajudecat victoria în ultimele cinci minute ale partidei.  În clasament, CSO Cugir este lider, fiind singura echipă neînvinsă până în acest moment, cu 35 de puncte adunate din 39 posibile. De partea cealaltă, gazdele ocupă poziţia a 12-a în clasament, cu doar 11 puncte din 14 partide.

Viitorul Sântimbru – Dalia Sport Daia Română 1-2 (Barna 77/ Scheau 42, Ciucă 88)

Echipa antrenată de Sorin Mărginean a fost aproape de a obţine un punct important împotriva celor din Daia Română. Antrenorul oaspeţilor, Paul Ciucă, a adus victoria în minutul 88. Astfel, dăienii rămân aproape de podiumul Ligii a IV-a. După 14 etape scurse, Viitorul Sântimbru are 20 de puncte din 13 partide, în timp ce Dalia Sport Daia Română a acumulat 25 de puncte, fiind pe locul 4 al clasamentului.

Rapid CFR Teiuş – Performanţa Alba Iulia, 0-1 (Dănilă 87)

Ioan Marica a resuscitat Performanţa Alba Iulia. Antrenorul a îndrumat echipa sa spre al şaselea succes consecutiv (ultimele puncte pierdute fiind cu Sportul Sebeş în etapa a opta). După acest succes, Performanţa Alba Iulia ocupă ultima poziţia a podiumului cu 26 de puncte. De partea cealaltă, Rapid CFR Teiuş rămâne cu 21 de puncte, fiind pe poziţia a şasea a clasamentului.

Arena Alba Iulia – CS Ocna Mureş, 0-2 (Otvos 3, Periat 20)

În ultimul meci al rundei cu numărul XIV, echipa lui Ovidiu Barna a pierdut jocul cu CS Ocna Mureş, ajungând la trei înfrângeri consecutive. După această partidă, oaspeţii au urcat două poziţii în clasament, fiind acum pe locul nouă, cu 18 puncte, în timp ce Arena Alba Iulia ocupă poziţia a 11-a, cu 17 puncte.