Federaţia Română de Baschet a anunţat componenţa echipelor Nord şi Sud la All Star Game de la Alba Iulia, în urma centralizării voturilor, finalizată miercuri dimineaţa. Pentru meciul din 3 aprilie de baschet feminin au fost selecţionate trei sportive de la CSU Alba Iulia şi antrenorul Miroslav Popov, care va coordona echipa Nord.

Potrivit, FRB, în urma voturilor publicului (1336 voturi înregistrate), reprezentantilor mass-media (10 voturi de la instituţii de presă) şi a departamentului tehnic al Federaţiei Române de Baschet, au fost alcătuite cele două echipe care vor face spectacol la Alba Iulia. Reprezentanţii FRB precizează că ponderea votului final a fost anunţată înca de la deschiderea votului (30% votul publicului, 30% votul mass-media si 40% votul tehnic FRB). “Păstrând traditia, FRB a anunţat că în componenţa celor două selecţionate se vor afla minim câte un reprezentant de la fiecare echipă din LNBF, echipele Nord şi Sud fiind formate din câte 14 sportivi şi 2 antrenori”, mai precizează oficialii de baschet.

Selecţionata NORD

1. Annemarie Părău (CSM Satu Mare) *
2. Tiffany Brown (BCM Danzio Timişoara)
3. Ramona Eniko Tarţa (CSU Alba Iulia)
4. Monika Brosovszky-Boriga (BC UVG ICIM Arad)*
5. Chrissy Givens (BC UVG ICIM Arad)
6. Flavia Ferenczi (Universitatea Cluj-Napoca)
7. Ekaterina Abramzon (CSU Alba Iulia)*
8. Alexandra Gabriela Vlaicu (CSM U Oradea)
9. Carla Donette Bartee (BC UVG ICIM Arad)
10. Amanda Clara Thompson (CSU Alba Iulia)*
11. Cristiana Cutas (BC UVG ICIM Arad)
12. Shanika Freeman (CSM Satu Mare)
13. Kari Richel Laplante (BC UVG ICIM Arad)*
14. Kemile Lashawn Johnson (Nova Vita Tg. Mureş)

Antrenori selecţionată NORD – Dan Fleşeriu (CSM Satu Mare) şi Miroslav Popov (CSU Alba Iulia).

Selecţionata SUD

1. Matee Ajavon (CSM Târgovişte)*
2. Florina Diaconu (Rapid)
3. Gabriela Cursaru (Olimpia Braşov)
4. Milica Ivanovic (ACS SEPSI SIC Sf. Gheorghe)*
5. Ancuta Stoenescu (CSM Târgovişte)
6. Jasmine Bailey (ACS SEPSI SIC Sf. Gheorghe)
7. Gabriela Mărginean (CSM Târgovişte)*
8. Claudia Pop (CSM Târgovişte)
9. Ashley Arlen (CSBT Alexandria)*
10. Jilian Robbins (CSM Târgovişte)
11. Emina Demirovic (CSM Bucureşti Sportul Studenţesc)
12. Mekia Valentine (ACS SEPSI SIC Sf. Gheorghe)*
13. Larisa Toma (SCM U Craiova)
14. Ksenia Tikhonencko (CSM Târgovişte)

Antrenori selecţionata SUD – Florin Nini (CSM Târgovişte) şi Deri Csaba (ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe).

“Cinci-urile” de bază pentru cele două selecţionate, în urma preferinţelor publicului, mass-media şi FRB:

NORD
1. Annemarie Părău
2. Monika Brosovszky-Boriga
3. Ekaterina Abramzon
4. Amanda Thompson

5. Kari Laplante

SUD
1. Matee Ajavon
2. Milica Ivanovic
3. Gabriela Mărginean
4. Jilian Robbins
5. Mekia Valentine

Din partea publicului, sportivele care au adunat cele mai multe voturi în selecţionata NORD au fost Tiffany Brown (BCM Danzio Timisoara – 271 de voturi) şi Annemarie Părău (CSM Satu Mare – 269 voturi), iar din selecţionata SUD au fost Matee Ajavon (CSM Târgovişte – 322 voturi) şi Jasmine Bailey (ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – 335 voturi).

Preferaţii mass-media din selecţionata NORD au fost Annemarie Părău (CSM Satu Mare) şi Chrissy Givens (BC UVG ICIM Arad), cu câte 6 voturi, iar din selecţionata SUD au fost Gabriela Mărginean şi Jillian ROBBINS (ambele de la CSM Târgovişte), cu câte 8 voturi.

Sursa: frbaschet.ro

 
 
 

Publicitate

Publicitate